Zastosowanie produktów

Zastosuj obornik granulowany w Twoim ogrodzie i sadzie!

Obornik granulowany w dziedzinie rolnictwa ekologicznego jest uznawany za najlepszy, a przy tym wysoce skuteczny nawóz naturalny. Można go praktycznie rzecz ujmując, stosować w roli nawozu pod wszystkie rośliny, choć szczególnie jest on godny polecenia dla gleb mocno wyjałowionych i zniszczonych, które są ubogie w składniki pokarmowe i mikroflorę. Zaleca się jego użycie w ogrodach zlokalizowanych w miastach lub w bezpośredniej okolicy aglomeracji miejskiej, z uwagi na wysoką zdolność obornika granulowanego do neutralizowania niekorzystnych wpływów działalności człowieka, tj. zanieczyszczeń wód i gleby, erozji i metali ciężkich.

Podstawowym składnikiem obornika granulowanego jest obornik bydlęcy, który pozyskujemy z hodowli ekologicznych. Zachowuje on swoje naturalne, unikalne właściwości dzięki zastosowanemu procesowi przetwórczemu. Składa się z takich substancji jak związki potasu, wapnia, azotu, fosforu, kwasy huminowe, czy też makro i mikroelementy. Są one łącznie niezbędne dla prawidłowego wzrostu i wegetacji roślin.

Obornik jest bezpieczny zarówno dla roślin, ludzi oraz zwierząt. Dzięki swojej granulowanej formie jest łatwo rozpuszczalny w wodzie.

Zastosowanie obornika granulowanego jest uzależnione od rodzaju gleby. W glebach lekkich, tj. na piaszczystym lub żwirowym podłożu, o odczynie kwaśnym, w którym występuje niewielka zawartość próchnicy i zaburzone stosunki wodne, można stosować maksymalnie 0,2 kg obornika na jeden metr kwadratowy powierzchni uprawy. Nawożenie należy przeprowadzać dwa razy do roku, w okresie od wiosny do zakończenia procesu wegetacji roślin. Z kolei, w przypadku gleb ciężkich, czyli zwięzłych, wilgotnych glin i iłów, gdzie występuje odczyn lekko kwaśny i niska przepuszczalność, nawóz naturalny stosuje się raz do roku, głównie wczesną wiosną, w takich samych proporcjach jak w przypadku gleb lekkich.